Çağrı Merkezi / (216) 527 9090 - (338) 224 1360

Bize Yazın / whiterose@whiterose.com.tr

Plaka Tanıma Sistemi Nedir ve Kim Bulmuştur?

Anasayfa / Blog / Plaka Tanıma Sistemi Nedir ve Kim Bulmuştur?
Sevdiklerinizle Paylaşın

ALPR ve PTS Kısaltmaları Ne Anlama Geliyor?
İngilizce olarak adlandırılan “ALPR” yani “Automatic License Plate Recognition”nın Türkçesi “PTS” yani “Plaka Tanıma Sistemi” olarak adlandırılmıştır.

Plaka Tanıma Sistemini Kim Bulmuştur?
Plaka tanıma sistemi 1976 yılında ilk olarak İngiltere Polis Bilimsel Gelişim Şubesi tarafından icat edilmiştir. İlk üretilen prototipler 1979 yılına kadar başarılı bir şekilde çalışmış ve bunun akabinde seri üretim için çeşitli elektronik firmaları ile anlaşılmıştır. Plaka tanıma sisteminin ilk başarılı icraatı 1981 yılında çalıntı bir arabanın algılanması ile olmuştur.

Plaka Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?
Kameralardan alınan görüntülerin üzerinde, bilgisayarlarda çalışmakta olan plaka tanıma yazılımı sayesinde plaka karakterlerini tanımlama, tanımlanan karakterlerin, ASCII karakter kodlarıyla veri tabanında yedeklenmesi ve istenilen zaman diliminde, plakası okunan araçların plaka bilgileri ve araçların sayısal fotoğraflarıyla beraber sorgulanması esasına dayanan bir görüntü işleme teknolojisidir. Tamamen yerli yazılım olup, çalışma performansı %98,9 olarak tespit edilmiştir.

Plaka Tanıma Sisteminin Çeşitleri Nelerdir?
Plaka tanıma sistemi üç farklı model yazılım ile sunulmaktadır.

  • Birinci yazılım tipi olarak şirketler, siteler ve özel konutların kullanmış olduğu giriş kapısında bulunan kamera vasıtası ile aracın plakasının okunarak kayıtlı ise otomatik kapıyı açarak aracın içeri girmesi ile gerçekleşen sistemdir.
  • İkinci sistemde ise sunulan yazılımın daha detaylandırılabilmesi ile hastanelerin çok katlı otoparklarının bütün giriş çıkışlarının kara liste adı verilen yazılım ile yetkilendirilmesi yapılarak kontrol altına alınması sağlanmaktadır.
  • Üçüncü yazılım tipi ise otoparklar için geliştirilen ücretlendirme tabanlı yazılımdır. Bu sistem sayesinde plaka okuma sistemi ile birlikte otopark giriş çıkışlarınızı kontrol altına alarak ücretlendirme yapabilmektesiniz.

Copyright © 2005-2020, White Rose Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kopyalanamaz.


Yükleniyor...